KURYE SEKTÖRÜNDE 2018 YILI OLUŞAN EKONOMİK KİRİZ VE DOLARIN ÇIKMASI PİYASAYI ETKİLEDİ Mİ?

Bilindiği üzere 2018 yılı içinde Türkiye’miz için gerçek bir kiriz yılı oluyor.  Ekonomik olarak batının özellikle Abd’nin başlattığı dolar kuru ve döviz kuru üzerinden başlatılan spikülasyonlarla ülkemizde üzülerek söyleyelim ki zayıf olan ekonomi nerede ise çökme derecesine gelmiştir. Bizler bu durumun iç yüzünü ne kadar anlamaya çalışsak ta bu işin içinde bir çok iş ve oyunun olduğunu tahmin etmek te hiçte zor değildir. Bu durum üzerine dolar ve diğer euro başta olmak üzere döviz cinsinden paralar yaklaşık iki katına çıkmıştır. Bu durum karşısında etkilenen halk ise yaşadığı sıkıntının etkisi ile borç batağına zaten düştüğü halde şimdi daha da bunun içinde çırpınmaktadır.

Bundan dolayı da her şeye iğneden ipliğe zam gelmişti. Hatta ana kullanım maddelerine benzin, mazot başta olmak üzere rekor kırmış ve Dünya da en fakir devletten bile daha fazla satış oranına ulaşmıştır. Yani Dünya içindeki ülkeler arasında petrol fiyatları olarak bizim ülkemiz sonuncu sıradadır. Afrika’dan Asya’dan buradaki en fakir ülkelerden ve en küçük devletlere kadar güçlü ülkemiz malesef sonuncu durumdadır. Bu alanda tek birinci olduğumuz alan bu alandır. Ama sondan birinci.

EKONOMİK KİRİZ EN BAŞTA MOTO KURYE SEKTÖRÜNÜ DE ETKİLEMİŞ VE ZORLAMAKTADIR

Bu olay kaybeden gene orta direk ve fakir kesim olmuş ve daha da fakirleşmişler ve malesef zor duruma düşmüşlerdir. Zaten askeri ücretin ülke sınırlarının çok altında olan ücreti yani şuan da 1600 lira olan ücret insanları zorlarken bu olay ile birlikte daha da aşağı düşünce insanlar ne yapacaklarını şaşırmışlardır. Özellikle benzin fiyatlarına durmadan zam yapılması, elektirik, doğalgaz, su başta olmak üzere yüzde yüz zam yapılması, telefon faturaları, internet ve diğer acil hizmetlerin zamlanması insanların belini bükmüştür. Sırf fatura aylık ödemeleri şu an itibari ile elektirik en aşağı 100 lira, Su en az 100 lira, doğalgaz yazın en az 50 lira kışın 450-500 lira olarak gelmektedir. Gerisi zaten tüm gıda ve sektörlerde yüzde ellinin üzerinde zam olmuştur.

Bundan dolayıda gene parası olan zenginler bu devilasyonla zenginliklerine zenginlik katmışlar ve daha zengin olmuşlardır. İş potansiyeli olarak bizim sektörde olmak üzere kurye piyasası da çökmüş derecesine kadar gelmiştir. Bizim çalıştığımız sektör olan kurye piyasasında işler tamamen durma derecesine kadar inmiş, ancak büyük firmalar ayakta durmaya çalışmaktadırlar. Bizler yaptığımız işin yarısından fazlası düşmüş ve evimizi geçindiremeyecek hale düşmüşüz. İşlerimiz deki kazancımız masrafımızdan daha az olmaya başlamıştır. İnternet üzerinden işlerimiz olduğu için bu böyle devam etmek zorunda kalıyor. Fakat yinede biz çalışmaya devam ediyoruz.

BU OLAY HAKKINDA YAPABİLECEĞİMİZ ŞEYLER NE OLMALIDIR, BUNDAN SONRA NELER YAPABİLİRİZ?

Artk dua ediyoruz ki bundan daha kötü ve zor duruma düşmeyiz diye. Çünkü biliyoruz ki kötünün de kötüsü var ve Allah bizi bu durumdan kurtarsın diye dua ediyoruz. Gerçekten artık durumlartın düzelmesi hakkında insanların dua etmesinden başka bir çare akla gelmiyor. Çünkü bu olaylar bizim gibi halkı aşacak durumlar, Devletin ve insanları yöneten hükümetin yapacakları şeyler bizim elimizden bir şey gelmiyor. Zaten milletimiz yapılan çağrı ile ellerinde ne kadar altın ve döviz varsa bozdurmak zorunda kalmış ve bozdurmuşlardır. Bunun nedeni neymiş döviz düşsün veya batıya karşı mücadele. Halkımız ellerinde ne var ne yok onuda harcayınca artık sonrası ne olacak yaşayabilirsek yaşayıp göreceğiz. 15 yıllık yönetimin geldiği durum malesef budur. Yani yapabileceğimiz bir çok şey var ama artık iş işten geçmiş diye düşünüyorum.

KURYE

KURYE

Kategoriler: İzmit Kurye

KURYE ÇAĞIRIN
CANLI DESTEK
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish