DERİNCE DENİNCE AKLA GELEN TEK ŞEY KÜÇÜK BİR SAHİL İLÇESİ

Burası önceleri hiç adı bile hatırımıza gelmeyen bir yer idi. Sadece otobandan geçerken burasının tabelada ismini görüyorduk. Şimdilerde en son gittiğimizde buranın gayet güzel bir şekilde geliştiğini ve büyüdüğünü fark ettik. Artık zaten bir çok bölge gelişirken buranın da gelişmemesi gayet abes olacaktı. Fakat burası gerçek manada şirin ve güzel bir yer haline gelmiş. Sakin ve tam oturmaya müsait bir merkez olmuş. Geçen gittiğimizde gezdik ve gördük ki burası eski yaşadığı yıkımın etkisinden çok çabuk sıyrılmış ve güzelleşmiş.

Derince bölgesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde kalan bölgenin ilçelerinden biridir. Tem otoban yolu ve eski İstanbul yolu üzerinden geçen bu bölge sahil şeridi olarak geçmektedir. Tam karşı kıyısında gene aynı belediye sınırlarına bağlı Gölcük ilçesi vardır. Bu bölgede sahil kısmında bulunan deniz çok derin sulara sahip olduğu için buraya bu ismi verildiği bilinir. Bu bölgede tarihi eski ve çok tanınan bir su bulunmaktadır. Bu suyun adı Çene suyudur. Bu su çok şifalı olarak bilinmektedir.

HAYATIMIZ BU YOLLARDA MOTOR ÜSTÜNDE YAŞLANARAK GEÇİYOR

İstanbul’dan defalarca yola çıkıp bu yol istikameti üzerinde, Gebze, Dilovası, Körfez ve Derince ilçesine ulaşıyoruz. İki yol da buradan geçerek devam eder. Burası hemen sağ tarafında Körfez ilçesi bulunmaktadır. Zaten ön tarafı hemen körfez olarak sahil denizidir. Sol tarafı ise merkeze doğru yakın olsa da yaklaşık 15 km daha mesafe bulunmaktadır. Nüfus olarak bölgenin tahimen 150 bin civarında insan sayısına ulaştığı söylenmektedir. Tabi ki 2015 rakamları itibariyle bu sayısal veriler kayır altındadır.

Bölge yapısal olarak düz bir yapıya sahiptir. Son yıllarda çeşitli okul ve hastaneler bölgeye yapılmıştır. Bizde buradan geçerken bazen yoldan saparak buraya uğrar bir çay içeriz. Hayatımızda hem kurye olarak hem de gezgin olarak gezdiğimiz için merak ettiğimiz bölgelere gider gezeriz. Burası da orta ölçekli gezilecek hiç olmazsa gidilecek yerlerden biridir. Tarihi olarak fazla eskiye dayanmayan yeni sayılacak kadar bir yerleşime sahiptir. Yaklaşık 1930 lu yıllarda varlık göstermeye başlamış bir yerdir.

DERİNCE MOTO KURYE

DERİNCE MOTO KURYE

KURYE ÇAĞIRIN
CANLI DESTEK
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish